TMO Vadeli Arpa Satışına Başladı

????????????????????????????????????

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 90 gün vadeli arpa satışına başladığını duyurdu. TMO’nun, Şubat ayında piyasaya müdahale amacıyla 221 bin ton arpa satışı yaptığını aktaran Gündüzalp, Mart ayında satılacak arpa miktarını 253 bin tona çıkardığını, diğer yandan buğday, mısır, arpa ve yulaf satış fiyatlarının da açıklandığını söyledi.

Buğday, arpa ve mısır fiyatlarının yükselmesi üzerine, piyasadaki spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmek için Ocak ayında piyasaya müdahale amacıyla giren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, Mart ayında da satışlarına devam edeceğini aktaran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, buğday, arpa ve mısır satış miktar ve fiyatlarının açıklandığını, TMO’nun, Mart ayında diğer aylardan farklı olarak çavdar/yulaf satışına da başladığını söyledi.

Buğday, arpa ve mısır satış fiyatlarında değişikliğe gidilmediğini, satılan miktarların değiştiğini belirten Başkan Gündüzalp, “Şubat ayına göre Mart ayında satışa çıkarılan ekmeklik ve makarnalık buğday yaklaşık 30 bin ton düşerken, arpa satışı ise 32 bin ton artırıldı. Mart ayında ilk kez satışa çıkarılan çavdar/yulaf ise 1.275 TL’den satılacak” şeklinde konuştu.

TMO’nun, Ocak ayından bugüne kadar arpa satış fiyatlarını değiştirmediğini aktaran Başkan Gündüzalp, Kurum tarafından besici ve yetiştiricilere tonu 1.275 TL’den, piyasa fiyatlarının 100-150 TL altında satış yapıldığını belirtti.

Mart ayından itibaren, öncelikle deprem yaşayan bölgelerdeki besici ve yetiştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, arpa satışlarında vade farkı alınmadan, TMO tarafından 90 gün vade uygulanmasına karar verildiğini aktaran Başkan Gündüzalp, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bunun yanı sıra besicilerin, ürün bedellerini kredi/banka kartı ile ödeme yapmaları imkanı da getirilmiş. Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu Şube müdürlüğüne, hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.”

03/03/2020 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir