Bakanlığın tarım/hayvancılığa olan bakışı değişmeli

????????????????????????????????????

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 21. Dönem Demokratik Sol Parti (DSP) Burdur Milletvekili ve 23. Dönem DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp’i makamında ziyaret etti.


Ziyarette, ülke gündeminin yanı sıra tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlarda konuşuldu. Başta üreticiler olmak üzere, sanayi ile uğraşan herkesin dövizdeki kur farkı ve girdi maliyet artışı ile mücadele çabasında olduğunu aktaran Başkan Gündüzalp, tarımsal girdilerde yüzde 60-70’lere varan döviz kuruna bağlı olunduğumuz bir ekonomide, süreci devam ettirebilmek için tarıma olan bakışı, yapısal anlamda tamamıyla değiştirmek gerektiğini vurguladı.

Türk tipi tarım/hayvancılık politikasının, biran evvel hayata geçirilmesi gerektiğini aktaran Başkan Gündüzalp, “Bölgelerimize göre tarım/hayvancılık politikaları geliştirilmeli. Tarımsal ürünlerin verimini artırmak için gerekli olan eğitim çalışmalarına hız verilmeli. Bilinçli üreteci ile kaliteli ürün elde edilmesi sağlanarak, tarıma dayalı dayalı tesislere önem verilerek, teşvik mekanizması daha etkin hale getirilmeli” şeklinde konuştu.

Hayvancılığın yanı sıra özellikle tarımın giderek gerilediğine dikkat çeken Hasan Macit, “Köylü artık üretmekten vazgeçiyor. Bunun da nedeni, az önce belirttiğiniz gibi girdi maliyetleri. Maliyetler yüksek olunca, tarım alanlarında azalma yaşanıyor. Bunun sonucunda da yetersiz tarım, başka bir deyişle yetersiz gıda sorunu ortaya çıkıyor. Yetersiz gıda üretimi, adaletsiz gelir dağılımı ile birleştiğinde, toplumsal yoksulluğa ve açlığa dönüşüyor” dedi.

Türkiye’nin artık, dünyada kendi ihtiyacını karşılayabilen birkaç ülkeden biri olmadığını belirten Macit, “Ülkemizin temel tarım politikası, ihtiyaçlarımızı kendimizin üretmesi olmalıdır. Bu amaçla tarım toprakları kıskançlıkla korunup geliştirilmeli, girdi maliyetleri düşürülmeli, tohum ve diğer tarımsal girdilerin ise kendi ülkemiz koşullarına uygun olanı yine kendi olanaklarımızla üretilmelidir. Üreticimizi korumak istiyorsak, hükümetin biran evvel tarım ürünlerindeki ithalata gümrük vergisi getirmelidir” şeklinde konuştu. 

09/07/2019 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

????????????????????????????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir