Burdur Ticaret Borsası Akredite Borsadır.

Category: Haberler

Borsamızdan ve güncel haberler

BTB Başkanı Gündüzalp: 2021 Tarım Destekleri Açıklandı

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, 2021 yılı tarım desteklerinin açıklandığını duyurdu. Alan bazlı destekler kapsamında, ‘2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’a göre, 2021 ürünü buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 19 lira olan mazot desteğinin 22 liraya, 16 lira olan gübre desteğinin ise 20 liraya çıkarıldığını belirterek, bu ürünler için gübre ve mazot desteği toplamında dekar başına 42 lira olarak ödeneceğini söyledi.

2021 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin kararın, Resmi Gazete’nin 11 Kasım 2021 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdiğini duyuran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanan 2021 üretim yılına ait tarım desteklerinin çiftçilere ödemesinin, 2022 yılı bütçesinden yapılacağını, 2022 yılı bütçesinde tarım destekleri için ayrılan toplam kaynağın 25.8 milyar lira olduğunu ifade etti.

Destek ödemeleri hakkında bilgi veren Gündüzalp, “Pamuk ve çeltik üretenlere dekara 68 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 76 lira, nohut, kuru fasulye ve mercimek üretiminde dekar başına 24 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere 32 lira, patates ve soya üreticilerine dekara 30 lira mazot ve 8 lira gübre olmak üzere 38 lira, yağlık, yağlık ayçiçeğinde dekara 29 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere dekara 37 lira destek ödemesi yapılacak” dedi.

Dane mısırda mazot desteği dekara 27 lira, gübre desteği 8 lira olmak üzere 35 lira, kanola ve aspir de dekara 20 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplam 28 lira destek ödeneceğini belirten Gündüzalp, kuru soğan ve yem bitkilerinde dekara 19 lira mazot ve 8 liralık gübre desteği ile 27 lira, yaş çay ve fındıkta dekara 18 lira mazot,8 lira gübre desteği olmak üzere 26 lira, Zeytin de dahil diğer ürünlerde dekara 17 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplam 25 lira, Nadasa bırakılan tarım arazileri için 8 lira mazot desteği verileceğini belirtti.

Buzağı, malak, manda desteği kapsamında, programlı aşıları tamamlanmış, 4 ay ve üzeri yaşta, ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün olan düvelerin buzağıları ile son iki buzağılama arası süre en fazla 450 gün olan ineklerin doğan buzağılarına geçen yıl olduğu gibi buzağı başına desteğin 370 lira olduğunu aktaran Gündüzalp, “Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlamasından veya bu ırkların bakanlıkça izinli boğaları ile tabii tohumlamasından doğan buzağılara buzağı başına 600 lira destek verilecek” şeklinde konuştu.

Yine yayınlanan kararnameye göre, yem bitkileri desteğinde 2020 yılına göre artış yapılmadığını belirten Gündüzalp, “2020’de olduğu gibi 2021’de de korunga (kuru/sulu) için dekara 90 lira, tek yıllık yem bitkilerinde (sulu/kuru) dekara 60, silajlık ekilişlerde (sulu) 100, yapay çayır mera için dekara 150, çok yıllık yem bitkilerinde (sulu) 90 lira ve uru ekilişlerde ise 40 lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca anaç koyunlarına koyun başına 30 lira, anaç keçi başına 35 lira, anaç tiftik keçi başına ise 20 lira destek verilecek. Göçer yetiştiricilerin anaç koyun ve keçilerine ilave hayvan başına 2 lira ödeme yapılacak” dedi.

11/11/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

Burdur Ticaret Borsası’ndan Öğrencilere Kırtasiye Desteği

Burdur Ticaret Borsası (BTB), geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021-2022 eğitim öğretim yılında da, Burdur’da faaliyet gösteren okullarda, eğitim öğretim gören ve maddi durumu iyi olmayan 800 öğrenciye kırtasiye yardımında bulundu. Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, ilçe milli eğitim müdürlerini ziyaret ederek, kırtasiye paketlerini bizzat teslim etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Burdur Ticaret Borsası tarafından hazırlanan 400 adet ilk, 400 adette orta öğretim olmak üzere toplam 800 adet kırtasiye paketini, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere ulaştırılarak eğitime katkıda bulundu. Bu kapsamda Bucak, Çeltikçi, Ağlasun, Kemer, Yeşilova, Karamanlı, Tefenni, Çavdır, Gölhisar ve Altınyayla ilçelerini ziyaret eden Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı, Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz, Meclis Başkan Yardımcısı Nihat Eren, Meclis Üyeleri Halil Aygün, İsa Yalçın, Suat Atalay ve Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün, kırtasiye paketlerini ilçe milli eğitim müdürlerine teslim etti.

İl merkezi ve ilçelerdeki maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin tespit edilip, Borsaya gönderilen listeler sonucunda kırtasiye yardımında bulunduklarını aktaran Gündüzalp, konu hakkında kısa bir açıklama yaparak, “Her zaman söylenildiği gibi ülkemizin geleceğine yapılan en büyük yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Burdur Ticaret Borsası olarak, imkanlarımız dahilinde geleceğimizin teminatı çocuklarımıza, üniversite öğrencilerimize ve dolayısıyla eğitim camiamıza destek verdik, veremeye de devam ediyoruz. Sadece eğitimle sınırlı kalmıyor, ilimizin ve ülkemizin yararına olan bütün projelerde yer almayı sürdürüyoruz. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere destek veren yönetim kurulu ve meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunar, 2021-2022 eğitim öğretim yılının başarılarla dolu bir yıl olmasını temenni eder, tüm öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

09/11/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

Başkan Gündüzalp’in 29 Ekim Mesajı

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gündüzalp, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Bundan 98 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Önderliğinde kazanılan ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Savaşı destanının ardından, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ düsturu ile kurulan Cumhuriyetimiz; azmin, kararlılığın, fedakârlığın, birlik ve beraberliğin ve egemenliğin sembolü olmuştur.

Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği, milli mücadelenin sonucunda elde ettiği çok büyük bir zaferdir. Bu nedenle yüce Türk milleti, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyetini, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki elbirliği ile çalışacaktır.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti sadece kendi vatandaşlarını değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyada ki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş topluluklarında umut kaynağı olmuştur.

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak hepimizin müşterek vazifesidir. ​

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için kendilerini feda eden Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.”

28/10/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Kuraklığa dayanıklı kaba yem bitkilerine ağırlık verilmeli!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, kuraklık endişesinin devam ettiği, her damla suyun öneminin iyice anlaşıldığı ve kesif yem fiyatlarının tavan yaptığı dönemde, üreticilerin alternatif kaba yem arayışı içinde olduklarını belirterek, “Kaliteli kaba yem açığının giderilmesi için yeni yem bitkileri çeşitlerini araştırıyoruz. İklim değişikliği nedeniyle kuraklığın baş gösterdiği ülkemizde, üretim deseninin değişmesi de hasıl olmuştur. Bölgemize en uygun yem bitkilerinden bir tanesi, geçtiğimiz Mayıs ayında Akören köyünde hasadı yapılan yüksek proteinli Lenox (yem şalgamı) bitkisi. Bu bitki suya ihtiyaç duymadan yetişebiliyor. Üreticilerimiz, Ekim ayı içerisinde bu bitkiye ekerse, 2022 yılı Mayıs ayında hasadını yapacaklar” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz ve Kemer İlçe Tarım Müdürü Hasan Gencer ile birlikte, son yıllarda etkisini artıran kuraklık ve bu kuraklığa bağlı yem bitkileri üretimindeki düşüş nedeniyle, bölgemize en uygun olan yem bitkileri hakkında istişarede bulundular. Geçtiğimiz Mayıs ayında Akören köyünde slajı yapılan yem şalgamının, özellikle sulama ihtiyacı olmadan yetiştirilmesi ve dekar başına 10 tona yakın ürün elde edilmesi nedeniyle üreticiler için büyük bir avantaj olduğunu aktaran Gündüzalp, “Gerek yem fiyatlarının sürekli yükselmesi ve gerekse yağışların giderek azalmasından dolayı, günün koşullarına uygun çözümler arayışına girdik.” şeklinde konuştu.

Kaba yem bitkileri olan Macar Fiğ, Korunca ve yem Bezelyesinden daha iyi olan Lenox bitkisinin, dekar başına 3 ila 10 ton arasında ürün elde edildiğini aktaran Gündüzalp, “Protein yönünde yoncaya eş değer. Ürün kışa dayanıklı olduğu gibi, erken hasat yapıldığı için ikinci ürünün ekimine de elverişli. Toprak dostu bir ürün olduğu gibi işçiliği de oldukça az. Başlıca özelliklerini ise sulu alanlarda dekara; 10 – 15,5 ton yeşil ot verebiliyor. Yeşil olarak verildiği gibi slajıda yapılabilir. Kuru maddesindeki protein oranının % 18’lere ulaştığı tespit edilmiştir. Silaj yapılırken 1 ton yeşil şalgam içine 40 – 50 kg. buğdaygil kırması katılabilir. Küçükbaş hayvan beslemesinde koyun ve kuzular çok beğenerek yerler. Büyükbaş hayvan beslemesinde, günlük hasıl olarak verilebilir. Kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilmektedir. -15C `ye kadar dayanıklıdır. Kumlu ve hafif topraklar dışında hemen hemen her toprakta yetişmektedir” dedi.

12/10/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

Çiftçilere Kuraklık Desteği Verilecek

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, dekar başına 30-100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme yapılacağını duyurdu.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, bu yıl iklimsel faktörlere bağlı olarak yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, verim kaybı oranına bağlı olarak dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacağını, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kapsamda dahilindeki çiftçilerin, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen tarım havzalarında, köy ve mahallelerde yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı görenlerine destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.

Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Gündüzalp, “Bunlardan ilki tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, ikincisi ise iklim değişikliğine bağlık kuraklık. Her iki riskin getirdiği etkileri çok ciddi şekilde yaşıyoruz. Ülke ve bölge olarak şiddetli bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bu kuraklık tarımsal üretimi çok etkiledi. Özellikle bölgemizde üretilen buğday, arpa, çavdar, nohut, daha çok su isteyen mısır ve yonca ürünlere ciddi zarar verdi, rekolte düştü” dedi.

Bu durumun, kuraklıktan kaynaklı tahribata yol açtığını vurgulayan Gündüzalp, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize, kuraklığın oranına bağlı olarak dekar başına 100 liraya kadar destekte bulunulacaklarının müjdesini vermişti.  1 Eylül 2021 tarihli ve 31585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre üreticilerimize dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacak” şeklinde konuştu.

Bu kapsamda çiftçilerden, verim kaybı;

  • Yüzde 30-39 arasında olanlara dekar başına 30 TL,
  • Yüzde 40-49 arasında olanlara dekar başına 40 TL,
  • Yüzde 50-59 arasında olanlara dekar başına 50 TL,
  • Yüzde 60-99 arasında olanlara dekar başına 60 TL,
  • Yüzde 70-79 arasında olanlara dekar başına 70 TL,
  • Yüzde 80-89 arasında olanlara dekar başına 80 TL,
  • Yüzde 90-99 arasında olanlara dekar başına 90 TL
  • Yüzde 100 kayıp yaşayanlara da dekar başına 100 TL ödeme yapılmasına karar verildi.

Verim kayıplarının belirlenmesinde, ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ve TARSİM kayıtları dikkate alınarak ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak.

01/09/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Gündüzalp, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Milli Kurtuluş Savaşı’mızı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 99’uncu yıldönümünü, milletçe birlik ve beraberlik içerisinde, büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Tarihten silinmek, görmezden gelinmek istenen Türk milleti, aksine tarihe yön vermiş ve mücadeleye devam etmiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız halkımızın el ele verince, kenetlenince neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiş ve bu anlamda hem dünya tarihinin belleğinden hem de milli belleğimizden asla silinmeyecek bir zafer olarak bizi bölmek isteyen, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere ve tüm dünyaya verilmiş en açık mesajlarından biridir.

Bu büyük Zaferi kazanan şanlı ecdadın mirasçısı olarak bizler de bugün; demokrasimizi daha da geliştirmek, insan hak ve özgürlüklerini korumak, ekonomimizi güçlendirmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, bilim, kültür ve sanatta Dünya’ya örnek bir ülke olabilmek için var gücümüzle çalışmalıyız. En büyük gücümüz olan çalışkanlığa, birlik ve beraberliğe daima ihtiyacımız olduğu gerçeğini hiç bir zaman unutmamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı  Zaferin yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, aziz milletimizin Zafer Bayramını içtenlikle kutluyorum.”

27/08/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Genç nüfusu tarımsal üretime teşvik etmeliyiz

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, son 10 yılda 39 milyon 11 bin hektar olan toplam ülke tarım alanının, 2020 yılında 37 milyon 753 bin hektara, 16 milyon 333 bin hektar ekilen alanın 15 milyon 615 bin hektara, son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35’den yüzde 23’e, yine son 10 yılda tarım sigortalı çiftçi sayısının 1 milyon 121’den, 547 bine düştüğünü belirterek, acilen tarım sektöründe iş kurmak isteyen gençlere, üretime teşvik edici, faizsiz yatırım desteği gibi cazip desteklerin verilmesi talep etti.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Türk tarımındaki yapısal sorunlarının, her geçen gün giderek daha da büyüdüğünü, önlem alınmadığı takdirde önü alınamaz sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi. İstatistiki verilerle tarım sektöründeki vahameti ortaya koyan Gündüzalp, “Bir sebeple yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayollarının, yine yerleşim yerlerine kurulan sanayinin, madencilik faaliyetlerinin, ülkemizdeki tarım topraklarının gerilemesine yol açtı. 2010 yılında 39 milyon 11 bin hektar olan toplam ülke tarım alanı, %3,5 küçülerek 37 milyon 753 bin hektara, 16 milyon 333 bin hektar ekilen alanın %4 küçülerek 15 milyon 615 bin hektara geriledi. ” dedi.

Ekonomik Kalkınma İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine göre son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35’den yüzde 23’e, tarımsal istihdamın ise aynı dönemde TÜİK istatistiklerine göre yarı yarıya azalarak yüzde 36’dan yüzde 18’e gerilediğini aktaran Gündüzalp, “SGK verilerine göre 2011 yılında tarım sigortalı çiftçi sayısı 1 milyon 121 bin 777’den, 2020 yılı sonunda 547 bine düştü. ÇKS’ye kayıtlı üretici sayısı 2017’de 2 milyon 100 bin idi ancak, 2017’den sonraki veriler resmi olarak açıklanmadı. Ancak üretici sayısının 2 milyonun altına gerilediğinden eminiz” şeklinde konuştu.

Her yıl artan ülke nüfusu, buna bağlı olarak artan gıda talebi ve azalan tarım arazilerinin ileriye dönük büyük risk oluşturduğunu ifade eden Gündüzalp, şu şekilde konuştu, “Bu riski en aza indirmek için tarımsal üretim potansiyelimizi artırarak, tarım ve gıda sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamamız gerek. Bunu sağlamak içinse yeni tarım politikalarına ihtiyacımız var. Bunların başında, özellikle genç nüfusu kırsal alanlarda, tarımsal üretime daha fazla teşvik etmekten geçiyor.  Köyden kente göçü önlemek için gençlerimize özendirici destekler verilmeli. Faizsiz yatırım destekleri sağlanmalı, kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık verilmeli. Atılacak olan her yeni adım, üretimin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor.”

17/08/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

Başkan Gündüzalp’ten 15 Temmuz Mesajı

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz; 15 Temmuz 2016 tarihinde, milletimizin birlik ve beraberliğine, demokratik düzenimize, hukukun üstünlüğüne ve milli iradeye yönelik tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimine, menfur bir kalkışmaya maruz kalmıştır. Yüce Türk milletimiz, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ile milletimizin birlik ve beraberliğinin Anayasal güvencesi olan demokratik düzenimize ve milli iradeye, cesaret ve kararlılıkla, canını ortaya koyarak büyük bir özveriyle sahip çıkmıştır.

Geleceğimizi etkileyecek olan bu milli şuur, birlik ve beraberlik arzusu ile oluşan huzur ortamıdır. Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Devletimizin bütünlüğü, bayrağımızın varlığı, ülkemizin bekası söz konusuysa gerisi teferruattır. Halkımız, 15 Temmuz 2016 gecesi yurdumuzun dört bir tarafında, tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper etmiş, bu hain girişimi vatansever güvenlik güçlerimizle birlikte canlarını feda ederek engellemiştir. 

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla tarihe geçen bu mücadelenin yıldönümü vesilesiyle, bir kez daha hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerimizi, aziz ve mübarek kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları bizlere vatan kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

14/07/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Kurban Bayramı öncesi alıcıda satıcıda mutsuz!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, yaklaşan Kurban Bayramı Öncesi Çavdır Belediyesi Hayvan Pazarı’nı ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Gündüzalp ve Yıldız, geçen yıla göre kurbanlık hayvan satışlarının hem daha yavaş hem de fiyatların düşük seyrettiği bilgisini aldıklarını belirterek, “Temennimiz kurbanlıklara talebin artması, beklentilerin karşılanmasıdır” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Kurban Bayramına sayılı günler kala Çavdır Belediyesi Hayvan Pazarını ziyaret etti. Başkan Gündüzalp’e, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı, Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz, Meclis Üyeleri Arif Çakır, Süleyman Candan, İsa Yalçın, Halil Aygın, Burdur İli Damızlık ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kırlı eşlik etti.

ÜRETİCİMİZE/EKONOMİMİZE DESTEK OLALIM

Kurbanlık hayvanları, özellikle küçükbaş hayvanları ilimizin çeşitli noktalarında bulunan hayvan pazarlarından, yerli üreticiden alınması gerektiği tavsiyesinde bulunan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, “Marketlerden kurbanlık alınmaması yönünde vatandaşlarımızdan özellikle rica buluyorum. Kurbanlıklarını görerek almasında fayda var. İçinde bulunduğumuz dönemde, kurbanlıklarımızı üreticimizden alarak hem onlara hem de il ekonomimize destek olmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜK

Esnafın sorunlarını yerinde dinleyen, talepleri ele alan Başkan Gündüzalp, “Bugün üreticilerimizle iç içe olmak, onların sorunlarına çözüm üretmek için Çavdır’a geldik. Üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde, yem fiyatlarındaki artışın, hayvansal üretimi ve fiyatlarını ciddi anlamda etkilemesine rağmen, kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre düşük tutulduğu, ama buna rağmen vatandaşlarımızdan çok fazla talep gelmediğini gördük” şeklinde konuştu.

GİRDİ MALİYETLERİ KURBANLIKLARA YANSITILMAMIŞ

Yemdeki yüksek fiyat artışlarının, üreticileri büyük oranda mağdur ettiğini aktaran Gündüzalp, “Girdi maliyetlerindeki artışlar, kurbanlık fiyatlarını etkilemiştir. Ama bu artışlar, pazar fiyatlarına yeterince yansıtılmamıştır. Üreticimiz emeğinin karşılığını alamıyor, vatandaşımızda kurbanlık almakta zorlanıyor. Temennimiz, kurbanlıkların yerli üreticiden alınarak, hayvan pazarlarındaki canlılığın sağlanması ve hayvan satışlarında beklentilerin karşılanmasıdır” dedi.

HİJYENE DİKKAT EDELİM

Üreticilerin, 1,2 yıl boyunca besledikleri hayvanları zararına da olsa satarak, emeklerinin karşılığını almak istediklerini belirten Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bunun karşılığında vatandaşlarımızda uygun fiyatlardan, kendi üreticimizden alım yapması olacaktır. İnşallah kurban pazarlarımızdaki hareketlilik, geçmiş bayramlarımızı aratmaz. İçinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle hijyen tedbirlerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeli, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını tehlikeye atmamalıyız. Bu vesile ile üreticilerimizin ve halkımızın yaklaşan Kurban Bayramını kutluyor, bereketli günler diliyorum.”

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Kurbanlıklarımızı görerek alalım!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, katıldığı bir televizyon programında, yaklaşan kurban bayramı öncesi vatandaşlara çağrıda bulunarak, kurbanlık hayvanların yerel üreticilerinden alınması gerektiğini, böylelikle hem üreticiye hem de il ekonomisine katkıda bulunulacağını söyledi. 

12 KG’LIK KOÇ OLMAZ

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, geçen yıl yaptığı çağrıyı bu yılda yineleyerek, kurbanlık hayvanların yerli üreticiden, hayvan pazarlarından alınması yönünde tavsiyede bulundu. Önümüzde kurban bayramı var. Kurban kesme görevini yerine getirecek olan halkımızdan benim bir ricam var. Biz kurbanımızı,  o işi yapan üreticimizden alalım. Bir takım zahmeti elbette var ama kolay olsun diye hazır alma yoluna gitmeyelim. 12-17 kilogramlık koç diye ilanlar veriliyor. Ben veteriner hekimim, ki bölgemizdeki herkes 12 kilogramlık koç olmayacağını iyi bilir. Bahsettiğim kilolar arasında sadece kuzu olur. Bu ağırlıktaki hayvan en fazla 5 aylıktır” dedi.

KURBANLIK HAYVANIMIZI GÖREREK ALALIM

Hangi hayvanlardan kurban olur, kurban neden kesilir gibi konular hakkında bilinçlenmek gerektiğine dikkat çeken Gündüzalp, “Bu konuda kimse kimseyi kandırmasın. Kurban bayramında amacımız kilo ile et almak mı, yoksa dini görevimizi yerine getirmek mi? Asıl amacımız dini vecibemizi yerine getirmek olduğuna göre bunu yaparken eski geleneklerimize bağlı olarak, kurbanlığımızı hayvan pazarlarından, yerel üreticimizden görerek alalım. Bu vesile ile üreticimizin, ilimizin ekonomisine katkı koyalım” ifadelerini kullandı.

KOOPERATİFLERİMİZ ÜRETİMDEKİ EN BÜYÜK GÜÇ

Gündüzalp, açıklamasında Türk çiftçisinin üretkenliğine de dikkat çekerek, “Köyüme geri dönüyorum gibi devletimiz tarafından desteklenen projeler var. Biz üreticimizi köylerimizde tutmak istiyorsak, kooperatiflerimizi düzgün şekilde yönetmeliyiz. İlimizde ve ülkemizde bunun çok güzel örnekleri var. Son dönemlerde kadın kooperatiflerimizin sayısında artışlar var. Onlarda aktif olarak üretime katılıyorlar, satışlarıyla da hem kendi ekonomilerine hem de köy ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bunların hepsi bir olmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.

DÜNYA ÇİFTÇİSİNİ DEĞİL TÜRK ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLEYELİM

Türk çiftçisinin her şeyin en iyisine en güzeline layık olduğunun altını çizen Gündüzalp, açıklamasını şu sözlerle noktaladı, “Türk çiftçimiz çalışkandır, üretmeyi sevendir. Biz üreticimizin önünü açalım, üretim yapmalarına engel olmayalım. Biz ithalatla dünya çiftçisini beslemeyi, desteklemeyi bırakıp, kendi köylümüzü, çiftçimizi destekleyelim.”

08/07/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More