Burdur Ticaret Borsası Akredite Borsadır.

Category: Haberler

Borsamızdan ve güncel haberler

Çiftçilere Kuraklık Desteği Verilecek

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, dekar başına 30-100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme yapılacağını duyurdu.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, bu yıl iklimsel faktörlere bağlı olarak yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, verim kaybı oranına bağlı olarak dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacağını, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kapsamda dahilindeki çiftçilerin, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen tarım havzalarında, köy ve mahallelerde yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı görenlerine destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.

Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Gündüzalp, “Bunlardan ilki tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, ikincisi ise iklim değişikliğine bağlık kuraklık. Her iki riskin getirdiği etkileri çok ciddi şekilde yaşıyoruz. Ülke ve bölge olarak şiddetli bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bu kuraklık tarımsal üretimi çok etkiledi. Özellikle bölgemizde üretilen buğday, arpa, çavdar, nohut, daha çok su isteyen mısır ve yonca ürünlere ciddi zarar verdi, rekolte düştü” dedi.

Bu durumun, kuraklıktan kaynaklı tahribata yol açtığını vurgulayan Gündüzalp, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize, kuraklığın oranına bağlı olarak dekar başına 100 liraya kadar destekte bulunulacaklarının müjdesini vermişti.  1 Eylül 2021 tarihli ve 31585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre üreticilerimize dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacak” şeklinde konuştu.

Bu kapsamda çiftçilerden, verim kaybı;

  • Yüzde 30-39 arasında olanlara dekar başına 30 TL,
  • Yüzde 40-49 arasında olanlara dekar başına 40 TL,
  • Yüzde 50-59 arasında olanlara dekar başına 50 TL,
  • Yüzde 60-99 arasında olanlara dekar başına 60 TL,
  • Yüzde 70-79 arasında olanlara dekar başına 70 TL,
  • Yüzde 80-89 arasında olanlara dekar başına 80 TL,
  • Yüzde 90-99 arasında olanlara dekar başına 90 TL
  • Yüzde 100 kayıp yaşayanlara da dekar başına 100 TL ödeme yapılmasına karar verildi.

Verim kayıplarının belirlenmesinde, ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ve TARSİM kayıtları dikkate alınarak ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak.

01/09/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Gündüzalp, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Milli Kurtuluş Savaşı’mızı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 99’uncu yıldönümünü, milletçe birlik ve beraberlik içerisinde, büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Tarihten silinmek, görmezden gelinmek istenen Türk milleti, aksine tarihe yön vermiş ve mücadeleye devam etmiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız halkımızın el ele verince, kenetlenince neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiş ve bu anlamda hem dünya tarihinin belleğinden hem de milli belleğimizden asla silinmeyecek bir zafer olarak bizi bölmek isteyen, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere ve tüm dünyaya verilmiş en açık mesajlarından biridir.

Bu büyük Zaferi kazanan şanlı ecdadın mirasçısı olarak bizler de bugün; demokrasimizi daha da geliştirmek, insan hak ve özgürlüklerini korumak, ekonomimizi güçlendirmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, bilim, kültür ve sanatta Dünya’ya örnek bir ülke olabilmek için var gücümüzle çalışmalıyız. En büyük gücümüz olan çalışkanlığa, birlik ve beraberliğe daima ihtiyacımız olduğu gerçeğini hiç bir zaman unutmamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı  Zaferin yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, aziz milletimizin Zafer Bayramını içtenlikle kutluyorum.”

27/08/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Genç nüfusu tarımsal üretime teşvik etmeliyiz

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, son 10 yılda 39 milyon 11 bin hektar olan toplam ülke tarım alanının, 2020 yılında 37 milyon 753 bin hektara, 16 milyon 333 bin hektar ekilen alanın 15 milyon 615 bin hektara, son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35’den yüzde 23’e, yine son 10 yılda tarım sigortalı çiftçi sayısının 1 milyon 121’den, 547 bine düştüğünü belirterek, acilen tarım sektöründe iş kurmak isteyen gençlere, üretime teşvik edici, faizsiz yatırım desteği gibi cazip desteklerin verilmesi talep etti.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Türk tarımındaki yapısal sorunlarının, her geçen gün giderek daha da büyüdüğünü, önlem alınmadığı takdirde önü alınamaz sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi. İstatistiki verilerle tarım sektöründeki vahameti ortaya koyan Gündüzalp, “Bir sebeple yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayollarının, yine yerleşim yerlerine kurulan sanayinin, madencilik faaliyetlerinin, ülkemizdeki tarım topraklarının gerilemesine yol açtı. 2010 yılında 39 milyon 11 bin hektar olan toplam ülke tarım alanı, %3,5 küçülerek 37 milyon 753 bin hektara, 16 milyon 333 bin hektar ekilen alanın %4 küçülerek 15 milyon 615 bin hektara geriledi. ” dedi.

Ekonomik Kalkınma İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine göre son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35’den yüzde 23’e, tarımsal istihdamın ise aynı dönemde TÜİK istatistiklerine göre yarı yarıya azalarak yüzde 36’dan yüzde 18’e gerilediğini aktaran Gündüzalp, “SGK verilerine göre 2011 yılında tarım sigortalı çiftçi sayısı 1 milyon 121 bin 777’den, 2020 yılı sonunda 547 bine düştü. ÇKS’ye kayıtlı üretici sayısı 2017’de 2 milyon 100 bin idi ancak, 2017’den sonraki veriler resmi olarak açıklanmadı. Ancak üretici sayısının 2 milyonun altına gerilediğinden eminiz” şeklinde konuştu.

Her yıl artan ülke nüfusu, buna bağlı olarak artan gıda talebi ve azalan tarım arazilerinin ileriye dönük büyük risk oluşturduğunu ifade eden Gündüzalp, şu şekilde konuştu, “Bu riski en aza indirmek için tarımsal üretim potansiyelimizi artırarak, tarım ve gıda sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamamız gerek. Bunu sağlamak içinse yeni tarım politikalarına ihtiyacımız var. Bunların başında, özellikle genç nüfusu kırsal alanlarda, tarımsal üretime daha fazla teşvik etmekten geçiyor.  Köyden kente göçü önlemek için gençlerimize özendirici destekler verilmeli. Faizsiz yatırım destekleri sağlanmalı, kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık verilmeli. Atılacak olan her yeni adım, üretimin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor.”

17/08/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

Başkan Gündüzalp’ten 15 Temmuz Mesajı

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz; 15 Temmuz 2016 tarihinde, milletimizin birlik ve beraberliğine, demokratik düzenimize, hukukun üstünlüğüne ve milli iradeye yönelik tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimine, menfur bir kalkışmaya maruz kalmıştır. Yüce Türk milletimiz, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ile milletimizin birlik ve beraberliğinin Anayasal güvencesi olan demokratik düzenimize ve milli iradeye, cesaret ve kararlılıkla, canını ortaya koyarak büyük bir özveriyle sahip çıkmıştır.

Geleceğimizi etkileyecek olan bu milli şuur, birlik ve beraberlik arzusu ile oluşan huzur ortamıdır. Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Devletimizin bütünlüğü, bayrağımızın varlığı, ülkemizin bekası söz konusuysa gerisi teferruattır. Halkımız, 15 Temmuz 2016 gecesi yurdumuzun dört bir tarafında, tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper etmiş, bu hain girişimi vatansever güvenlik güçlerimizle birlikte canlarını feda ederek engellemiştir. 

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla tarihe geçen bu mücadelenin yıldönümü vesilesiyle, bir kez daha hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerimizi, aziz ve mübarek kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları bizlere vatan kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

14/07/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Kurban Bayramı öncesi alıcıda satıcıda mutsuz!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, yaklaşan Kurban Bayramı Öncesi Çavdır Belediyesi Hayvan Pazarı’nı ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Gündüzalp ve Yıldız, geçen yıla göre kurbanlık hayvan satışlarının hem daha yavaş hem de fiyatların düşük seyrettiği bilgisini aldıklarını belirterek, “Temennimiz kurbanlıklara talebin artması, beklentilerin karşılanmasıdır” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Kurban Bayramına sayılı günler kala Çavdır Belediyesi Hayvan Pazarını ziyaret etti. Başkan Gündüzalp’e, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı, Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz, Meclis Üyeleri Arif Çakır, Süleyman Candan, İsa Yalçın, Halil Aygın, Burdur İli Damızlık ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kırlı eşlik etti.

ÜRETİCİMİZE/EKONOMİMİZE DESTEK OLALIM

Kurbanlık hayvanları, özellikle küçükbaş hayvanları ilimizin çeşitli noktalarında bulunan hayvan pazarlarından, yerli üreticiden alınması gerektiği tavsiyesinde bulunan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, “Marketlerden kurbanlık alınmaması yönünde vatandaşlarımızdan özellikle rica buluyorum. Kurbanlıklarını görerek almasında fayda var. İçinde bulunduğumuz dönemde, kurbanlıklarımızı üreticimizden alarak hem onlara hem de il ekonomimize destek olmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜK

Esnafın sorunlarını yerinde dinleyen, talepleri ele alan Başkan Gündüzalp, “Bugün üreticilerimizle iç içe olmak, onların sorunlarına çözüm üretmek için Çavdır’a geldik. Üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde, yem fiyatlarındaki artışın, hayvansal üretimi ve fiyatlarını ciddi anlamda etkilemesine rağmen, kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre düşük tutulduğu, ama buna rağmen vatandaşlarımızdan çok fazla talep gelmediğini gördük” şeklinde konuştu.

GİRDİ MALİYETLERİ KURBANLIKLARA YANSITILMAMIŞ

Yemdeki yüksek fiyat artışlarının, üreticileri büyük oranda mağdur ettiğini aktaran Gündüzalp, “Girdi maliyetlerindeki artışlar, kurbanlık fiyatlarını etkilemiştir. Ama bu artışlar, pazar fiyatlarına yeterince yansıtılmamıştır. Üreticimiz emeğinin karşılığını alamıyor, vatandaşımızda kurbanlık almakta zorlanıyor. Temennimiz, kurbanlıkların yerli üreticiden alınarak, hayvan pazarlarındaki canlılığın sağlanması ve hayvan satışlarında beklentilerin karşılanmasıdır” dedi.

HİJYENE DİKKAT EDELİM

Üreticilerin, 1,2 yıl boyunca besledikleri hayvanları zararına da olsa satarak, emeklerinin karşılığını almak istediklerini belirten Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Bunun karşılığında vatandaşlarımızda uygun fiyatlardan, kendi üreticimizden alım yapması olacaktır. İnşallah kurban pazarlarımızdaki hareketlilik, geçmiş bayramlarımızı aratmaz. İçinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle hijyen tedbirlerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeli, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını tehlikeye atmamalıyız. Bu vesile ile üreticilerimizin ve halkımızın yaklaşan Kurban Bayramını kutluyor, bereketli günler diliyorum.”

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Kurbanlıklarımızı görerek alalım!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, katıldığı bir televizyon programında, yaklaşan kurban bayramı öncesi vatandaşlara çağrıda bulunarak, kurbanlık hayvanların yerel üreticilerinden alınması gerektiğini, böylelikle hem üreticiye hem de il ekonomisine katkıda bulunulacağını söyledi. 

12 KG’LIK KOÇ OLMAZ

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, geçen yıl yaptığı çağrıyı bu yılda yineleyerek, kurbanlık hayvanların yerli üreticiden, hayvan pazarlarından alınması yönünde tavsiyede bulundu. Önümüzde kurban bayramı var. Kurban kesme görevini yerine getirecek olan halkımızdan benim bir ricam var. Biz kurbanımızı,  o işi yapan üreticimizden alalım. Bir takım zahmeti elbette var ama kolay olsun diye hazır alma yoluna gitmeyelim. 12-17 kilogramlık koç diye ilanlar veriliyor. Ben veteriner hekimim, ki bölgemizdeki herkes 12 kilogramlık koç olmayacağını iyi bilir. Bahsettiğim kilolar arasında sadece kuzu olur. Bu ağırlıktaki hayvan en fazla 5 aylıktır” dedi.

KURBANLIK HAYVANIMIZI GÖREREK ALALIM

Hangi hayvanlardan kurban olur, kurban neden kesilir gibi konular hakkında bilinçlenmek gerektiğine dikkat çeken Gündüzalp, “Bu konuda kimse kimseyi kandırmasın. Kurban bayramında amacımız kilo ile et almak mı, yoksa dini görevimizi yerine getirmek mi? Asıl amacımız dini vecibemizi yerine getirmek olduğuna göre bunu yaparken eski geleneklerimize bağlı olarak, kurbanlığımızı hayvan pazarlarından, yerel üreticimizden görerek alalım. Bu vesile ile üreticimizin, ilimizin ekonomisine katkı koyalım” ifadelerini kullandı.

KOOPERATİFLERİMİZ ÜRETİMDEKİ EN BÜYÜK GÜÇ

Gündüzalp, açıklamasında Türk çiftçisinin üretkenliğine de dikkat çekerek, “Köyüme geri dönüyorum gibi devletimiz tarafından desteklenen projeler var. Biz üreticimizi köylerimizde tutmak istiyorsak, kooperatiflerimizi düzgün şekilde yönetmeliyiz. İlimizde ve ülkemizde bunun çok güzel örnekleri var. Son dönemlerde kadın kooperatiflerimizin sayısında artışlar var. Onlarda aktif olarak üretime katılıyorlar, satışlarıyla da hem kendi ekonomilerine hem de köy ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bunların hepsi bir olmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.

DÜNYA ÇİFTÇİSİNİ DEĞİL TÜRK ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLEYELİM

Türk çiftçisinin her şeyin en iyisine en güzeline layık olduğunun altını çizen Gündüzalp, açıklamasını şu sözlerle noktaladı, “Türk çiftçimiz çalışkandır, üretmeyi sevendir. Biz üreticimizin önünü açalım, üretim yapmalarına engel olmayalım. Biz ithalatla dünya çiftçisini beslemeyi, desteklemeyi bırakıp, kendi köylümüzü, çiftçimizi destekleyelim.”

08/07/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Bakanlık üretici temsilcileriyle daha sık bir araya gelmeli!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, sektör temsilcileri ve üreticilerin sorunlarını dinleyerek, not alan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ve bakanlık bürokratlarına teşekkür ederek, “Tarımdaki sorunların en akılcı şekilde çözülmesi, işin içinde olan sivil toplum kuruluşları ve çiftçi temsilcileriyle görüşülerek, kaynağından doğru bilgi almakla olur. Gerek bakan, gerekse bakan yardımcıları, çiftçiyi temsil eden kuruluşlarla daha sık ve düzenli olarak bir araya gelmesi, sorunların çözümünü hızlandıracaktır” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, geçtiğimiz Cuma günü Burdur’da yapılan Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısında, sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik taleplerin dinlenerek not alınmasından dolayı başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erdem, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker ve Balıkçılık Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz’a teşekkür etti.

Bu tür toplantıların daha sık yapılması gerektiğine dikkat çeken Gündüzalp, “Sektördeki sorunların en akılcı şekilde çözümü, kaynağından doğru bilgi almakla olur. Çünkü her bölge ve ürünün farklı sorunları olabilmektedir. Ama 81 il’de hemen hemen sorunlarımız ortak. Başta girdi maliyetleri (mazot/gübre/yem/elektrik), süt fiyatlarındaki tutarsızlık ve iklim değişikliği nedeniyle yaşanan kuraklık. Ülke olarak üretmek istiyorsak, önceliğimiz üreticinin önündeki engelleri kaldırarak üretime teşvik edilmesidir” dedi.

Gündüzalp, Bakan Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcılarına, Burdur’un Rezene ve Anason üretiminde 1’nci, Kültür Mantarı üretiminde 2’nci, Haşhaş üretiminde 5’inci, 10 dekar alan üzerine kurulu seracılıkta ise 4’üncü, Nüfus bakımından 66’ncı, yüzölçümü olarak da 47’nci sırada olduğunu hatırlattıklarını belirterek, “ Yıllık 407 bin ton süt üretimi, 7,500 ton et ve 250 ton bal üretimiyle ilimizin tam bir üretim şehri olduğunu üzerine basarak söyledik. Ancak tarımdaki üretim maliyetlerini büyük oranda girdi fiyatları belirliyor. Gıda fiyatları son 17 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Fiyatların yükselmesindeki en etkili aktör, ithal girdi maliyetleri” şeklinde konuştu.  

Gıda komitesi tarafından açıklanan 3,20 liralık çiğ süt fiyatı ile üreticinin sadece sağmal hayvanlarına baktığı sürece para kazanabileceğini, diğer hayvanlara (buzağı/dana/düve) baktığı sürece para kazanamayacağını ifade ettiğini belirten Gündüzalp, talepleri şu şekilde sıraladı:

“Çiğ süt fiyatları, süt/yem paritesine göre 3’er aylık periyotlarla belirlenmeli.   

Tarımsal üretim planlaması yapılmalı, stratejik ürünler belirlenerek, ürün bazlı politikalar geliştirilmeli, üretici ayrıca ürününü toprağa ekmeden fiyatını bilmeli.

Döviz kurunun arttığı, petrol fiyatlarının yüksek olduğu bir ortamda, döviz harcamaları azaltılmalı, ülkemizin elindeki dövizi dışarıya kaptırmamalı. Buda ancak üretimle yapabilir.

Kuraklık yaşayan illerdeki çiftçilere 100 liraya kadar destek verileceği açıklandı. Verilecek olan desteğin, tapu sahibine değil de tarlayı icar edip mazot yakan, gübre atan kısacası alın teri akıtan üreticiye verilmeli.

Büyük çiftliklerdeki, atık gübre sorunu öne çıkıyor. Çiftliklerde gübre seperatörü varsa kuruttuğu gübreyi tarlasında kullanabiliyor. Ama seperatörü olmayan çiftlikler, sıvı gübreyi kendi tarlasına bile atması yasak. Yasak olduğu içinde kimyasal gübre atmaya zorlanıyor. Malum gübre fiyatları ortada. Modern çiftliklerdeki hayvan gübresini atık olarak görülmekten çıkarılmalı.

Bakanlık Arpa desteği veriyor. 400 sağmalı olan çiftlik, 26 ton Arpa talebinde bulunuyor, ama o işletmeye 6 ton veriliyor. 6 ton Arpayı da İzmir TMO’dan alması gerekiyor. Çiftlik sahibi Burdur TMO varken, 6 ton Arpayı İzmir’den nasıl getirecek. Bu karmaşıklıkta acilen çözülmeli.”

23/06/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Çiğ süt fiyatının sabit tutulduğu ortamda hayvancılık yapılamaz!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’ya, üreticinin sorunlarını aktardı. Girdi fiyatlarının serbest, süt fiyatının sabit bırakıldığı bir ortamda, üretecinin hayvanlarını kesime götürmeye mecbur bırakıldığını aktaran Gündüzalp, “Son yıllarda tavan yapan girdi maliyetleri nedeniyle üreticimizin üretim yapma şansı kalmadı. Girdi maliyetlerinden dolayı artık bıçak kemiğe değil de iliğe dayandı” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Vali Ali Arslantaş, AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasın Uğur, kurum müdürleri, bakanlık ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile üreticilerin katıldığı tarım istişare toplantısında söz alan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, üretici sorunlarına değindi.

Burdurluların üretken olduğunu, tüm zorluklara rağmen üretimden kopmadıklarını belirten Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Ancak son yıllarda artan girdi maliyetleri nedeniyle üretim yapma şansımız kalmadı. Girdi maliyetlerinden dolayı artık bıçak kemiğe değil de iliğe dayandı. Gıda komitesi tarafından açıklanan 3,20 lire çiğ süt fiyatı ile üreticimiz sağlım hayvanlarına beslediği sürece para kazanabilir ancak diğer hayvanlara (buzağı, dana) baktığı sürece para kazanamaz” dedi.

Girdi fiyatlarına, özellikle her hafta artan yem fiyatlarına karşı tedbir alınmadığı sürece, sektörün yoluna devam edemeyeceğini belirten Gündüzalp, “Hele ki 6 ay çiğ süt fiyatı sabit kaldığı sürece bu iş hiç yapılamaz. Girdi fiyatlarının serbest, süt fiyatının sabit kaldığı bir ortamda, üretecinin hayvanlarını kesime götürmeye mecbur bırakılmıştır. Çok, değil yılsonuna doğru veya yılbaşında canlı hayvan ve et ithalatı başlatılarak, et ve süt üretimine tekrardan ağır bir darbe daha vurulması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Bir diğer sorunun ise kuraklıktan etkilenen illere 100 liraya kadar destek verilmesi olduğunu aktaran Gündüzalp, “Bu 100 liraya kadar olan destek kime verilecek. Biz bu desteğin tapu sahiplerine değil de, tarlayı icar edip gübresini atan, mazot yakan, kısacası alın teri akıtan üreticimize verilmesini ayrıca hayvancılık işletmelerindeki gübrelerin atık kapsamından çıkarılıp, tarlalarda kullanımına izin verilmeli. Oyuncuların değişip, senaryonun aynı kaldığı bir filmde artık figüran olmak istemiyoruz. Bizler; geleceğe kaygıyla değil, artık umutla, güvenle bakmak istiyoruz” dedi.

18/06/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

BTB Başkanı Gündüzalp: Hayvancılığın geleceği kaba yemde!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Kemer ilçesine bağlı Akören köyünde hasadı yapılan ve hayvancılıkta kaba yem olarak kullanılan Lenox yem bitkisin paketleme çalışmasını yerinde inceledi. Çiftçilerin, geleneksel tarımı bırakarak, alternatif tarıma yönelmesi gerektiğinin altını çizen Gündüzalp, “Suyun olmadığı bir dönemde kıraç arazilerimizden maksimum verim almak zorundayız. Protein ve karbonhidratı kaba yemden sağladığımızda fabrika yeminden kurtuluruz” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Kemer Belediye Başkanı Ömer Aktürk, Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Gencer ve Borsa Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz ile birlikte Akören köyünde hasadı yapılan Lenox yem bitkisinin paketleme çalışmasını yerinde inceleyerek, çiftçilerle durum değerlendirmesi yaptı.

Lenox bitki türünün, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen ve tek yıllık yem bitki türü olduğunu belirten Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Gecer, “Bu bitki, daha önce Kemer bölgemizde denendi. Özellikle yetiştiricilerimiz tarafından tecrübe edilmiş bir yem bitkisi. Ancak, fermantasyonun düzgün yapılamaması nedeniyle koku oluşumundan dolayı çiftçilerimiz üretiminden uzaklaşmış durumda” dedi.

Lenox yem bitkisini tekrardan tercih edilmesinin sebebinin, iklimsel olarak yağışların azalmasıyla birlikte kuraklığın baş gösterdiğini aktaran Gencer, “Bu yem bitkisi, sonbaharda bir kez bile yağış alması yeterli oluyor, yağış olmazsa bir kez sulanabilir. Şu anki kurak şartlarda, dekarda ortalama 3-4 ton mahsul elde ettik. Normalde yağışlar olsaydı 8-9 tonlara kadar çıkacaktı. Bu bitkiyi biçtikten sonra bir gün arazide soldurarak fermantasyon yapmak önemli. Karbonhidratı arttırmak adına da tahıl tanelerini özellikle arpa ezmesini, buğday kırmasını da kullanabiliriz” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde tarımsal üretimle ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Çiftçimiz, üreticimiz vakit kaybetmeden alternatif tarıma yönelmeli. Yağışların olmaması sebebiyle hububattan yeterli verimi alamadık. Et/süt üreten hayvanlarımızı beslemek zorundayız. Bunun içinse kaliteli kaba yem bitkilerine ağırlık vermemiz gerek. Girdi maliyetleri giderek artıyor ve artmaya da devam edecek” şeklinde konuştu.

Süt sığırı yetiştiriciliğinde kullanılan ve az su isteyen kaba yeme ağırlık verip, fabrika yeminin artık azaltılması gerektiğinin altını çizen Gündüzalp, “Protein ve karbonhidratı kaba yemden sağladığımızda, fabrika yeminden kurtulmuş oluruz. Lenox yani yem şalgamında yaklaşık yüzde 18 ila 20 arasında protein var ve Bakanlığın destek verdiği tek yıllık yem bitkileri içerisinde. Mısır ve yoncaya göre daha az bir maliyetle yetiştirilebiliyor. 2020 yılı itibariyle dekar başına 60 TL destek verilmektedir. Bu bitkinin aynı zamanda slajının da yapılması nedeniyle, destek miktarının 60 liradan 100 liraya çıkarılması ve slajı yapılan bitkiler içerisinde dahil edilmesi, daha da fazla yetiştirilmesine teşvik edecektir” diye konuştu.

25/05/2021 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Read More

Başkanımız Gündüzalp, sokak hayvanlarını besledi

Isparta’daki özel bir okulun öğrenci ve öğretmenleri, Burdur’daki Patili Kalpler isimli sokak hayvanı gönüllüleriyle dün bir araya gelerek, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp eşliğinde gittikleri Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı ve Burdur çöplüğünde hayvanları besledi.

Kolejin kurucusu Şule Yurcu, “Değerli arkadaşlarımıza destek olmak için öğretmen ve öğrencilerimiz taşın alına elini soksunlar, ayda iki kere destek versinler istedim. Bundan sonra desteğimizi sürdüreceğiz. Hayvanların beslendiğini görmek beni çok mutlu etti” dedi.Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Hayvan sevgisi insan sevgisiyle eşdeğerdir. Bu hayvanlar aç kaldığı sürece toplum için zarar teşkil eder. Bizim hayvanların bakımını sağlayacak tedbirler almamız lazım. Sokak hayvanlarına sadece hayvansever gruplarının değil, tüm toplumun aynı özveriyle sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.Patili Kalpler Grubu yönetici Özgür Özçelik de sokak hayvanlarını besleme etkinliğine destek verenlere teşekkür etti. Etkinliğe katılanlar getirdikleri mamalarla Burdur Belediyesi Barınağı ile Burdur çöplüğündeki hayvanları besledi.

Read More