Şimdi yükleniyor

Borsa Başkanı Gündüzalp: Mazot/Gübre Desteğinde Sicil Taraması Kaldırılmalı!

Borsa Başkanı Gündüzalp: Mazot/Gübre Desteğinde Sicil Taraması Kaldırılmalı!

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2022 mazot ve gübre desteğinin, üreticilerin hesaplarına doğrudan aktarılmayıp, kredi olarak kullandırılması uygulamasının yanlış olduğunu belirterek, “Üreticinin hakkı olan destek, neden hesaplarına yatırılmayıp, kredi olarak kullandırılıyor. Girdi maliyetlerinden dolayı zor bir dönemden geçen üretici, Ziraat Bankası tarafından kredi notuna bakılarak uygulama dışında kaldığında, daha da zor duruma düşecektir” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, gübre ve mazot desteği ödemesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, mazot ve gübre desteğinde, bu yıl çok farklı bir uygulamaya imza atıldığını belirten Gündüzalp, “Desteklemenin yıl içinde alma imkânı sağlanmıştır. Ancak nakdi para olarak ödenmemesi, Ziraat Bankası’nın herhangi bir kartına, alacağı destek miktarı kadar limit yükleme uygulaması, bir sürü soru işareti ve sorunları beraberinde getirmiştir. ” ifadelerini kullandı.

Üreticin hakkını gasp eden en temel sorunun, Banka tarafından uygulanacak sicil taraması olduğunu vurgulayan Gündüzalp, “Traktörüne mazot koyarak, tarlasını ekmek isteyen üreticimiz, sicil ve kredi notu barajına takıldığında, desteklemeden yararlanamayacak. Ya destekler, bundan önce olduğu gibi hesaplara yatırılmalı, ya da mazot ve gübre desteğini hak eden üreticimize uygulanan sicil taraması kaldırılmalı. Destek tutarı az olan üreteci, banka prosedürleriyle uğraşmamak adına, belki de desteğini almaktan vazgeçecektir. Bu konuyu, Burdur milletvekillerimize aktardık. Onlarda, çözümü için gerekli adımları muhakkak atacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerimiz, üreticimize köstek değil destek olmalı, üreticimizin hak kaybına uğramaması için acilen Ziraat Bankası yöneticileriyle bir araya gelerek, tüm üreticilerin bu haktan koşulsuz olarak faydalanmalarını sağlamalıdır.”

04/11/2022 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı